.ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στον τελικό του κυπέλλου

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός θα είναι το ζευγάρι του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΟΦΗ με 3-0 (στην παράταση), και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στην Τούμπα, ανατρέποντας το 2-1 υπέρ των «ερυθρολεύκων» και πήρε την πρόκριση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αθανασιάδης στο 47ο λεπτό με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τζαβέλλα.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από επεισόδια που σημειώθηκαν πριν από την έναρξη του αγώνα, η οποία καθυστέρησε για 75 ολόκληρα λεπτά, καθώς τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων έκαναν αποπνικτική την ατμόσφαιρα, και ο διαιτητής Μάνταλος δεν επέτρεπε να διεξαχθεί το παιχνίδι. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ πέταξαν επίσης αντικείμενα προς τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα υπήρχε πολλή ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μάνταλο να βάζει αρκετές φορές το χέρι στην τσέπη για να δείξει κίτρινες κάρτες στους παίκτες και των δύο ομάδων, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου απέβαλε τους Κατσουράνη και Μανιάτη για μία μεταξύ τους «κοκορομαχία».

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Νάτχο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο τελικός ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ το Σάββατο 26 Απριλίου.